PZP stret so zverou

Povinné zmluvné poistenie, čiže PZP online, predstavuje základnú ochranu pre vodičov na cestách. Ale čo sa stane, ak narazíte do zvery pri jazde autom? Ochráni vás PZP v takom prípade? Ako postupovať? Tieto otázky sa pokúsime zodpovedať v nasledujúcom článku.

Základné informácie o PZP a stretoch so zverou

Väčšina štandardných PZP kryje škody spôsobené tretím stranám, avšak škody na vlastnom vozidle v dôsledku stretu so zverou väčšinou nepatria medzi kryté udalosti. Tu prichádza do úvahy havarijné poistenie.

Kedy PZP kryje škody spôsobené stretnutím so zverou?

  1. Účelové vozidlo: V niektorých prípadoch môže PZP kryť škody na účelových vozidlách (napr. poľnohospodárske stroje) v dôsledku stretu so zverou.
  2. Udalosti s tretími stranami: Ak by v dôsledku vášho stretu so zverou došlo k škode na majetku tretích osôb alebo by ste spôsobili nehodu iného vozidla, tieto škody by mali byť kryté vaším PZP.

Ako postupovať po strete so zverou?

  1. Zabezpečte miesto: Po nehode zastavte, zapnite výstražné svetlá a postavte výstražný trojuholník.
  2. Fotografie: Odfotografujte škody na vozidle a, ak je to možné, aj miesto nehody.
  3. Ohlásenie polícii: V prípade vážnejších škôd alebo zranení zvery je dobré volať políciu.
  4. Kontaktujte poisťovňu: Informujte svoju poisťovňu o nehode čo najskôr.

Alternatíva k PZP – havarijné poistenie

Ak chcete mať istotu, že škody na vašom vozidle v dôsledku stretu so zverou budú kryté, zvážte uzavretie havarijného poistenia. Väčšina havarijných poistení kryje škody spôsobené stretnutím so zverou, ale je dobré si podmienky vždy dôkladne preštudovať.

Strety so zverou môžu byť nielen traumatizujúce, ale aj nákladné. Aj keď štandardné PZP nemusí vždy kryť škody na vašom vozidle v dôsledku takýchto udalostí, je dôležité poznať vaše možnosti a byť dobre pripravený na takéto situácie. Uzavretím havarijného poistenia si môžete zaistiť ešte lepšiu ochranu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *